החצי הכחול - הרפורמה להצלת הים התיכון

צדפות

צדפות

אנחנו בדרך כלל פוגשים את השרידים שלהן כאשר אנחנו מטיילים על החוף, אך הצדפות הללו כבר לא חיות, אבל בתוך הקרקע החולית בים- יש עדין כאלו שמסתתרות להן.

הצדפה, היא למעשה רכיכה (קרובה לחלזונות ולדיונונים) שמתכסה בקונכייה המורכבת משתי קשוות קשיחות המגנות עליה. כאשר היא מתה השרירים שסוגרים את שתי הקשוות נרפים ולכן הן נפרדות ונשטפות לחוף בהמוניהן, בעיקר לאחר סערות.

כשהן מחופרות בתוך החול הימי, לעיתים כלל לא נבחין בהן, אך לעיתים במבט מקרוב נוכל להבחין בזוג סיפונים (מעין צינורות שמשמשים לנשימה ולתזונה) מציצים מעל פני הקרקע.

בדיוק מושלם שמתוזמן על ידי עונתיות או מחזור הירח, הצדפות משחררות תאי מין למים. כששני תאי מין נפגשים נוצרת פגית ששוחה בגוף המים עד אשר מוצאת מקום מתאים בקרקע, אז היא מתיישבת ועוברת שינוי והופכת לצדפה קטנה הדומה לצורה הבוגרת.

הנעמית, הצדפה העיקרית שקשוותיה נשטפות לחוף, כמעט ונכחדה כליל. אך בקרקע החולית מול החופים שלנו קיימות צדפות ממינים אחרים שניתן וצריך להגן עליהם!

לצדפות יש חשיבות אקולוגית רבה: ראשית הן מסננות ומנקות את מי הים, כשהן מעבירות דרך גופן כמויות עצומות של מים, ומנקות מהם חלקיקי מזון שונים שחלקם טפילים וגורמי מחלות.

שנית, הצדפות מהוות מזון חשוב עבור מיני בטאים, ודגים מרהיבים שניזונים מהחיות המחופרות במצע הרך.

הקרקע החולית המהווה את בית הגידול של צדפות אלו נמצאת תחת איום מתמיד של זיהום, דיג מכמורת ובניית תשתיות ימיות. הקמת שמורות טבע ימיות רחבות יבטיחו את המשך קיומן של הצדפות במצע החולי, כמו גם של מיני בעלי חיים רבים אחרים שמוצאים בקרקע החולית את ביתם.

צילום וידאו: אנדרי אהרונוב

צילום: לירון גורן

שתפו:
להמשך קריאה: לכל הדיירים