החצי הכחול - הרפורמה להצלת הים התיכון

סולית

צילום וידאו: טל אידן, מעבדת פרופ׳ מיכה אילן, אוניברסיטת ת״א

דג סול, הוא ללא ספק חריג מאוד בנוף הימי.

לא ברור לנו אם סולית (דג סול) הוא שטוח בגלל שכף רגלו של משה רבנו דרכה לו על הראש בגלל שהאגדות מספרות, או בגלל שגופו נחצה לשניים בעת קריעת ים סוף.

מתי דג סול נהייה שטוח?

דג סול הוא דג שטוח ומוזר, שמעדיף לשחות על צד אחד של הגוף. הצד השני מכוון כלפי מעלה, שם גם מצויות שתי עיניו. אבל לא כך הוא מתחיל את חייו: כדגיג קטן הוא נראה כמו דג רגיל, ובתוך כשישה שבועות בלבד הוא עובר מהפך ועין אחת נודדת, חוצה את הראש ומתקרבת לעין השנייה. בנוסף צורת הגולגולת מתעוותת וגופו מתחיל לנטות לצד אחד. כך הוא מתאים את עצמו באופן מופלא לחיים בצמוד לקרקעית.

דגי סול חיים באזורים חוליים וניזונים מבעלי חיים קטנים על הקרקעית, הם מסתווים נהדר ורק זוג העיניים שלהם מציצות מלמעלה, מחפשות אחר טורף פוטנציאלי או אחר סכנה שמתקרבת. אבל מטורף ככל שיהיה, יכולותיו של הדג הזה חסרות סיכוי במלחמה הלא הוגנת מול רשתות הענק של המכמורתנים הגוררות אותו ללא רחמים מהקרקעית, אותו ואת כל בע"ח החיים שסביבו. ההרס שנותר בל יתואר.

הצטרפו אלינו למאבק על הכרזת שמורות טבע ימיות והוצאת ספינות המכמורת ההרסניות מהים, לפני שיהיה מאוחר מידי.

סולית מצויה

Solea solea

איך היא נראית?
דג‭ ‬שטוח‭ ‬שגופו‭ ‬נראה‭ ‬כמו‭ ‬סוליה. ‬היא‭ ‬שוכבת‭ ‬מחופרת‭ ‬בחול‭ ‬על‭ ‬צידה‭ ‬השמאלי‭ ‬ועיניה‭ ‬ממוקמות‭ ‬בצידה‭ ‬הימני. ‬צבעה‭ ‬כצבע‭ ‬החול‭ ‬וגופה‭ ‬מוסווה‭ ‬היטב‭ ‬על‭ ‬הקרקעית. ‬אורכה‭ ‬לרוב‭ ‬15‭ ‬ס‭"‬מ‭ ‬אך‭ ‬יכולה‭ ‬להגיע‭ ‬גם‭ ‬ל-1.5‭ ‬מ'.‬

מה‭ ‬הסיכוי‭ ‬לראות‭ ‬אותו‭ ‬אצלנו‭?‬
נמוך. ‬הסולית‭ ‬חיה‭ ‬באזורים‭ ‬חוליים‭ ‬ובוציים‭ ‬עד‭ ‬עומק‭ ‬של‭ ‬כ-‭ ‬50‭ ‬מ', ‬היא‭ ‬אומנם‭ ‬שכיחה‭ ‬אך‭ ‬מסתווה‭ ‬היטב‭ ‬בחול‭ ‬כך‭ ‬שקשה‭ ‬לראותה‭.‬

צילום: רן גולן

מדריך מקוון ליצורי הים התיכון

שתפו:
להמשך קריאה: לכל הדיירים