החצי הכחול - הרפורמה להצלת הים התיכון

צבי ים ויונקים ימיים פגועים

איך הדיווח שלך יעשה שינוי?

דווחו על צבי ים או על יונקים ימיים פצועים במוקד SeaWatch, הדיווח מועבר באופן מידי אל עובדי מרכז ההצלה לצבי-ים. מרכז ההצלה דואג להבהיל את החיה הפצועה אל מרכז ההצלה לשם קבלת טיפול וטרינרי.

במרכז קיימות בריכות שיקום בהם חיים צבי ים עד לשיקום מלא, לאחריו משוחררים הצבים בחזרה אל הטבע.

לעיתים נדירות נפלטים אל החוף פרטי יונקים ימיים פצועים חולים או מתים. דיווח על יונק ימי פצוע מועבר אל מרכז ההצלה לצבי-ים ואל מחמל”י – מרכז לחקר מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל. דיווח על פגר של יונק ימי מועבר למחמל”י לשם לקיחת דגימות, ניתוח להבנת סיבת המוות, ותיעוד.

על מה חשוב להקפיד?

דיווח מדויק הכולל את פרטי האירוע ומיקום מדוייק של החיה הפצועה תורם לתפעול יעיל ומהיר להצלת בעל החיים הפצוע.

צירוף תמונה יסייע להבין את מקור הפגיעה, יעזור לסילוק המפגע וימנע פגיעה בצבי ים בעתיד.

מה פוגע בצבי הים?

בחופי הים התיכון בישראל חיים שני סוגי צבי ים: צב ים חום וצב ים ירוק. שניהם גם מתרבים ומטילים את ביציהם לאורך חופינו. לשמחתנו, הם מינים מוגנים בישראל, אבל זה לא אומר שלא נותרו אינספור סכנות המאיימות עליהם. גורם הפגיעה העיקרי העומד בפני צבי הים הינו הדיג. בכל שנה נתפסים אלפי צבי ים כשלל לוואי על ידי רשתות עמידה, קרסים ומכמורות בישראל. סכנה משמעותית נוספת הינה הסתבכות בפסולת ורשתות רפאים, אשר יכולה להוביל לנמק וטביעה. צבי הים גם חשופים במיוחד לפגיעות הדף, כתוצאה מפיצוצים תת ימיים המשמשים לחיפושי גז ונפט בקרקעית הים ולצרכים ביטחוניים, אשר מובילות לפגיעות פנימיות בגופם. בנוסף, פסולת פלסטיק, אשר לעיתים דומה למזונם של הצבים, נאכלת על ידם בשוגג ויכולה לגרום לחסימות מעיים.

מאחר וצבי הים מבלים בפני הים לא מעט כאשר הם עולים לנשום, הם גם חשופים לפגיעות ישירות מסירות ומדחפים.

גם הדור הבא של צבי הים בסכנהבעקבות בנייה, זיהום ואור מלאכותי בחופים, אזורי הטלה מתאימים עבור נקבות צבי הים הולכים ונעלמים גם כן.

למידע נוסף על צבי הים המגיעים לישראל

צבי ים

צבי ים

צילום: Bthv

הדיווח שלך יכול להציל חיים!

החצי הכחול פועל ימים כלילות כדי למזער את הסכנות העומדות בפני צבי הים ולמנוע פגיעה בהם מלכתחילה. בישראל נפלטים לחוף כ-350 צבי ים פגועים בשנה. עם זאת, כמעט שליש מתוכם עדיין בחיים וניתנים להצלה. כאן אתם נכנסים לתמונה!

נתקלתם בצב ים במצוקה בחוף או בים? דווחו באפליקציית SEAWATCH עם מיקום מדויק ותמונה, והדיווח יועבר מידית אל המרכז להצלת צבי הים של רשות הטבע והגנים, שם הצב יקבל טיפול רפואי וישוחרר חזרה לטבע בתום תקופת שיקום.

שימו לב: אם צב הים מסובך בפסולת (למשל שק יוטה או חוטי דיג) אין להסיר את החסם בשטח! ממש כמו חוסם עורקים, כאשר צב ים מסתבך בפסולת, רעלנים מצטברים באזור שמנותק מזרימת הדם. ברגע שמורידים את החסם, כל הרעלנים האלה משתחררים ועלולים ליצור הרעלת דם ולגרום למותו או לאיבוד הגף כתוצאה מהנמק. במרכז ההצלה ידאגו להסיר את הפסולת בצורה מבוקרת ובליווי טיפול תרופתי, יוודאו שהצב לא סובל מפציעות נוספות ויאפשרו לו זמן התאוששות.

נתקלתם בפגר של צב ים? בעזרת הדיווח שלכם, מרכז ההצלה מבצע מחקר ומעקב רב שנתי על מצב אוכלוסיית צבי הים שלנו.

לאחר הדיווח, ועד שאנשי מרכז ההצלה יגיעו, צפו בסרטון.

עונת הרבייה של צבי הים מתקיימת ממאי ועד אוקטובר, אז יש סיכוי להיתקל בנקבות מטילות על החוף או בצבונים קטנטנים בדרכם לים. נתקלתם בגומת הטלה או בצב במצוקה? דווחו באפליקציית SeaWatch וצפו איך עוד ניתן לעזור להם

 

מה פוגע ביונקים הימיים?

עיקר מיני הלוויתנים והדולפינים החיים בים התיכון חולפים אל מול חופי הארץ במים העמוקים, אך ישנם שני מינים של דולפינים, הדולפינן המצוי והדולפין המצוי, המקיימים אוכלוסיות קבועות בחופי ישראל ונצפים בתדירות.

בנוסף, עד שנות ה-30 של המאה הקודמת ניתן היה לצפות באוכלוסייה של כלב הים הנזירי בחופינו. לאחר שלא נראו במשך יותר מ-50 שנים, בשנים האחרונות תועדו תצפיות בודדות של שני פרטים.

סכנות רבות אורבות ללווייתנים ולדולפינים בים שלנו ובראשן הסתבכות ברשתות וחוטי דיג אשר עלולים לגרום לנמק וטביעה. הדיג גם מדלדל את מקורות המזון של היונקים הימיים.

פגיעה ישירה מכלי שיט גדולים הינו גורם פגיעה נוסף עבור היונקים הימיים, אשר רבים מהם שוחים בים הפתוח במשך רוב חייהם.

פסולת פלסטיק הינה סכנה גדולה, במיוחד עבור לוויתני המזיפות, אשר מסננים את מזונם מהמים ולכן בולעים את הפלסטיק בשוגג.

זיהום רעש מסקרים סיסמיים, עבודות תשתית ימיות ותעבורה ימית, עלולים לפגוע במערכות התקשורת של היונקים הימיים ולגרום לאירועי החפה.

לדיווח על יונקים ימיים בים התיכון

הדיווח שלך יכול להציל חיים!

לעיתים נדירות נפלטים אל חופינו פרטי יונקים ימיים פצועים, חולים או מתים. דיווח על יונק ימי מועבר אל מרכז ההצלה לצבי הים ואל מחמלי – מרכז לחקר מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל. דיווח מדויק שלכם, הכולל מיקום ותמונה, יסייע להבין את מקור הפגיעה, למנוע פגיעות נוספות בעתיד ולבצע מחקר ומעקב על האוכלוסיות המקומיות בעזרת תיעוד ואף לקיחת דגימות וביצוע נתיחות שלאחר המוות.

דולפינים

דולפינים

צילום: אביעד שיינין, מחמ״לי

לוויתנים

לוויתנים

צילום: SHFW70

כלב ים

כלב ים

צילום: מיה אלסר, מחמ״לי

צילום: טל קרן, מרכז להצלת צבי ים, רט״ג

צילום: טל קרן, מרכז להצלת צבי ים, רט״ג

דולפין תלום שן | צילום: אביעד שיינין, מחמ״לי

דולפין תלום שן | צילום: אביעד שיינין, מחמ״לי

צב ים ירוק | צילום: Bthv

צב ים ירוק | צילום: Bthv

 

זיפיוס חלול חרטום שנפלט לחוף אכזיב | צילום: אלון רוטשילד

צב ים שנפלט לחוף מעגן מיכאל | צילום: אלון רוטשילד

צב ים שנפגע מפגיעת סירה | צורף לדיווח Sea watch

שתפו:
להמשך קריאה: הקטגוריות