נגישות
כלי נגישות
מוקד Sea Watch

צבי ים ויונקים ימיים פגועים

צבי ים

בחופי הים התיכון בישראל חיים שני סוגי צבי ים: צב ים חום וצב ים ירוק. צבי הים הם מין מוגן. בכל שנה נפגעים אלפי צבי ים הנתפסים כשלל לוואי על ידי תעשיית הדיג. מחקרים מוכיחים כי רשתות ודיג מכמורות הם האיום המרכזי על אוכלוסיית צבי הים בים התיכון. שיעור התמותה בקרב צבי הים הינו הגבוה ביותר במזרח הים התיכון.

רשות הטבע והגנים מפעילה מרכז הצלה לצבי ים הממוקם בחוף מכמורת. מרכז ההצלה מטפל ומשקם צבי ים פצועים ומגן על אתרי ההטלות של צבים בחופי ישראל.

יונקים ימיים

מרבית יונקים ימיים הנצפים בארץ, הינם מינים החולפים אל מול חופי הארץ. ישנה אוכלוסייה אחת של המין דולפינן המזוהה עם חופי הארץ ונצפה בתדירות. בעבר שכנה מצפון לחופי הארץ אוכלוסייה של כלב ים נזירי אשר נכחדה בסוף שנות ה- 30. בשלוש השנים האחרונות תועדו שתי תצפיות של כלב ים נזירי בחופי הארץ.   

צילום: טל קרן, מרכז להצלת צבי ים, רט״ג

צילום: טל קרן, מרכז להצלת צבי ים, רט״ג

דולפין תלום שן | צילום: אביעד שיינין, מחמ״לי

דולפין תלום שן | צילום: אביעד שיינין, מחמ״לי

צב ים ירוק | צילום: Bthv

צב ים ירוק | צילום: Bthv

איך הדיווח שלך על צבי ים יעשה שינוי?

דווחו על צבי ים או על יונקים ימיים פצועים במוקד SeaWatch, הדיווח מועבר באופן מידי אל עובדי מרכז ההצלה לצבי-ים. מרכז ההצלה דואג להבהיל את החיה הפצועה אל מרכז ההצלה לשם קבלת טיפול וטרינרי.

במכרז קיימות בריכות שיקום בהם חיים צבי ים עד לשיקום מלא, לאחריו משוחררים הצבים בחזרה אל הטבע.

לעיתים נדירות נפלטים אל החוף פרטי יונקים ימיים פצועים חולים או מתים. דיווח על יונק ימי פצוע מועבר אל מרכז ההצלה לצבי-ים ואל מחמל”י – מרכז לחקר מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל. דיווח על פגר של יונק ימי מועבר למחמל”י לשם לקיחת דגימות, ניתוח להבנת סיבת המוות, ותיעוד.

על מה חשוב להקפיד?

דיווח מדויק הכולל את פרטי האירוע ומיקום מדוייק של החיה הפצועה תורם לתפעול יעיל ומהיר להצלת בעל החיים הפצוע.

צירוף תמונה יסייע להבין את מקור הפגיעה, יעזור לסילוק המפגע וימנע פגיעה בצבי ים בעתיד.

להמשך קריאה: המינים המוגנים >>>