החצי הכחול - הרפורמה להצלת הים התיכון

תמנונים

צילום וידאו: אנדרי אהרונוב

הם זכורים לנו מהסרטים כבעלי חיים ימיים מיסתוריים עם זוג עיניים גדולות המביטות בנו מהחשכה ושמונה זרועות המלפפות ומושכות אותנו אל מצולות הים. ועכשיו בחזרה למציאות- צאו מהסרט, הם כאלו בעלי חיים מדהימים וגם חכמים במיוחד!

מצד אחד תמנונים הם רכיכות, אבל אין ספק שהם ה-צעקה האחרונה בתחומם. מצויידים בשמונה זרועות ציד ארוכות (לא, הם לא מושכים בני אדם למצולות הים), עיניים גדולות ושחיית ג'ט-סילונית הם יוצאים לטרוף את העולם, ודי בהצלחה. גופם חסר העצמות מאפשר להם להתכווץ ולהשתחל כמעט לכל חור, ורק המקור המצוי בפיהם מגביל אותם. הם גם מכונים "אמני ההסוואה" שכן יש להם יכולת יוצאת דופן להיטמע בצורה מושלמת בסביבתם על ידי שינוי הצבע, וגם שינוי המרקם של גופם. ואם זה לא מספיק מאתגר – הם גם משפריצים כמות מכובדת של דיו שמבלבלת את טורפיהם כאשר הם במנוסה. בסצינה מפורסמת שתועדה בסרט של הBBC נראה תמנון כשהוא מקשט עצמו בצדפות ומסתווה כדי להתחמק מכריש – והוא אכן אחת החיות החכמות ביותר בים.

התמנונה מזדווגת פעם אחת בחייה, מטילה אלפי ביצים, ולא זזה מהן לשנייה. בזמן הדגירה היא לא ניזונה ולכן בסוף כאשר תמנונים קטנים בוקעים, היא למעשה מתה מרעב. כזו אימהות בעולם חסרי החוליות (ובכלל) היא די נדירה.

תמנונים לרוב ימצאו במים רדודים, צמודים לקרקעית או בין סלעים. אך גם מסוגלים לשחות בגוף המים ולהגיע לעומקים של מאות מטרים. אינטלגנטים, אך עדין נחשבים בעייני רבים למאכל לגיטמי. חוץ מזה, שלל איומים נוספים מרחפים על ראשם: דיג מכמורות, זיהום ימי ודילדול מקורות המזון.

יש מה לעשות: שמורות טבע ימיות הן הפיתרון היחיד שיוכל להבטיח את הימצאותם של פלאי הטבע הללו. ועד שגם לנו יהיו שמונה זרועות- מקדמים שמורות ימיות….

תמנון החוף

Octopus vulgaris

איך הוא נראה?
לתמנון‭ ‬שמונה‭ ‬זרועות‭ ‬ציד‭ ‬ארוכות‭ ‬השוות‭ ‬באורכן‭ ‬ובצדן‭ ‬התחתון‭ ‬יש‭ ‬שתי‭ ‬שורות‭ ‬של‭ ‬כפתורי‭ ‬הצמדה. ‬צבעו‭ ‬של‭ ‬התמנון‭ ‬לרוב‭ ‬חום‭ ‬בהיר‭ ‬משוייש, ‬אך‭ ‬הוא‭ ‬יכול‭ ‬לשנות‭ ‬צבע‭ ‬ומרקם‭ ‬במהירות‭ ‬בהתאם‭ ‬לסביבה‭.‬

מה‭ ‬הסיכוי‭ ‬לראות‭ ‬אותו‭ ‬אצלנו‭?‬
גבוה‭ .‬תמנון‭ ‬החוף‭ ‬נפוץ‭ ‬ממים‭ ‬אפסיים‭ ‬ועד‭ ‬לעומק‭ ‬של‭ ‬כ- 200 מ׳.

צילום: טל אידן

מדריך מקוון ליצורי הים התיכון

שתפו:
להמשך קריאה: לכל הדיירים