החצי הכחול - הרפורמה להצלת הים התיכון

צינורן

צינורן

ים ללא טבלאות גידוד, הוא פשוט לא אותו ים. המחשבה שמתי שהוא בעתיד לא אוכל לחפש בעלי חיים המתחבאים בטבלאות הגידוד, שהשושנות האדומות יעלמו מהבריכות הקטנות שנוצרות עליהם, ושהסרטנים לא יציצו עלי מבעד לחרירי הסלעים, היא מחשבה קשה. הייתי רוצה להוריש את הנוף והטבע הנפלא הזה גם למי שעוד עתיד לבוא אחרי. גם אתם?

אין דבר יותר מרגיע מלצפות על הגלים המתנפצים על שולחנות הסלע, מכסים את הכל ואז נמשכים חזרה לים…משאירים רק קצף ובריכות קטנות של מים.

שולחנות הסלע הללו נקראים "טבלאות גידוד" והם בית גידול ייחודי ונדיר בים התיכון ובעולם כולו.

בטבלאות הגידוד חיים שפע של בעלי חיים ימים, למשל, סרטנים, שושנות ים, דגים, ספוגים ותמנונים. זהו עולם עשיר ושברירי שנתון למזגו וחסדיו של הים. כנגד כוחות הבלייה והשחיקה של הגלים המתנפצים על גבי הסלע, עומד בנחרצות חילזון אחד קטן בשם "צינוריר בונה". במרץ הראוי להערצה, בונה החילזון את הצינור הגירני והקשיח שבו הוא חי על גבי הסלעים בדיוק בנקודה בה מכים הגלים בעוצמה המירבית- בצד הטבלה הפונה לגלים- וכך למעשה הוא מונע את שחיקתם.

אך נכון להיום, הנוף המוכר הזה מצוי בסכנה, בשנים האחרונות נעלם הצינוריר כמעט לחלוטין מחופינו. בהעדרו יעלמו, בעוד שנים, גם טבלאות הגידוד ואיתן גם מגוון בעלי החיים החיים בתוך הטבלאות, ובהמשך גם בעלי החיים הניזונים מהם… בנוסף, שחיקת טבלאות הגידוד מעמידה בסכנת התמוטטות את מצוקי הכורכר שמאחוריהן (עליהן שוכנות ערים כמו נתניה והרצליה), שכן הטבלאות מהוות עבורם מעין מגן טבעי מפני מפץ הגלים.

הסיבה להעלמותם של הצינורירים לא מובנת וידועה עד הסוף, אך יש צורך להגן בכל מחיר על האוכלוסיה הקטנה שעדיין קיימת בארץ, על מנת שזה יקרה יש לשמור על בית הגידול שלהם- טבלאות הגידוד. הכרזה על שמורות טבע ימיות הכוללות את טבלאות הגידוד, וניהול שלהם תוך מחקר שיקדם שיקום של אוכלוסיית הצינוריר, יתנו לחלזונות המיוחדים האלו ולטבלאות הגידוד סיכוי טוב יותר לשרוד.

ובינתיים, אם אתם דייגים שעומדים על טבלת הגידוד – אל תפגעו בה – אל תקדחו בסלע כדי להציב את החכה, אל תיקחו מהסלעים רכיכות לפיתיון – שימרו על אוצר הטבע הזה שלם.

 

צילום: גיל רילוב, חיא"ל

שתפו:
להמשך קריאה: לכל הדיירים