נגישות
כלי נגישות
החצי הכחול - הרפורמה להצלת הים התיכון

סיפורי הצלחה

דיג ללא רישיון

בעקבות דיווח איכותי באפליקציית SeaWatch בתאריך 26.9.19 נחקר אדם החשוד בדיג רשת ללא רישיון במרכז הארץ. נפתח תיק והרשת הוחרמה.

דיג בים התיכון

צילום : צורף לדיווח

דיג בשמורת טבע

בעקבות דיווח איכותי באפליקציית הדיווחים SeaWatch בתאריך 16.10.19, נחקר ונקנס חשוד אשר ביצע דיג בשמורת אכזיב בניגוד לחוק.

צילום : צורף לדיווח

דיג לא חוקי

בעקבות דיווח איכותי באפליקציית SeaWatch בתאריך 10.8.19, פקחי היחידה הימית ברשות הטבע והגנים עיכבו לחקירה 3 דייגים החשודים בדיג דקרים מתחת לגודל המותר בחוק בנמל יפו.

דיג לא חוקי

צילום : מוקד seawatch

פגיעה בערכי טבע מוגנים – מפרץ אילת

בעקבות דיווח איכותי בתאריך 28.7.19, טיפלו פקחי שמורת האלמוגים בעמוד סימון שככל הנראה נפגע ע״י כלי שייט ונפל לקרקעית.

צילום : רשות הטבע והגנים

דיג לא חוקי

בעקבות דיווח איכותי שהגיע בתאריך 5.7.19, נחקרו 3 חשודים המעורבים בדיג לא חוקי במרכז הארץ. נפתח תיק והרשת הוחרמה.

צילום : מוקד SeaWatch

פגיעה בערכי טבע מוגנים – מפרץ אילת

אזרח שצלל באזור המזח הצפוני של קצא״א בתאריך 12.04.19, נתקל ודיווח על חלון זכוכית גדול אשר ככל הנראה הופל בכוונה ע״י אנשים שטיפסו על המזח. החלון נפל ושכב על אלמוגים צעירים ורכים. הדיווח עבר ישירות לטיפול רשות הטבע והגנים וסולק מהמים ביום למחרת ע״י פקח הרשות.

צילום : רשות הטבע והגנים

רשת רפאים

בתאריך 10.5.19 התקבל דיווח איכותי על רשת רפאים. פקחי היחידה הימית מחוז מרכז חילצו רשת רפאים בסמוך לשובר הגלים של נמל אשדוד.

צילום : רשות הטבע והגנים

דיג מכלים

בתאריך 20.8.18 הגיע דיווח במוקד על חשד לפעילות דיג באמצעות מכלי אוויר (שיטת דיג אסורה). כעבור שבוע נתפסה הסירה עם החשודים שעסקו בדיג בצלילה בסיוע מכלים ע״י היחידה הימית של רשות הטבע והגנים.

צילום : צורף לדיווח

דיג בעונת הרבייה

בתאריך 30.4.19 התקבל דיווח איכותי במוקד על חשד לדיג בעונת הרבייה. הציוד נתפס והחשוד זומן לחקירה ע״י פקחי היחידה הימית.

צילום : רשות הטבע והגנים

דיג מכלים

בתאריך 5.2.18 התקבל דיווח איכותי במוקד על חשד לדיג באמצעות מכלי אוויר בחוף מעגן מיכאל. צוות המוקד הגיע למקום, תיעד את החשודים בעבירות של נסיעה על החוף בתחום ה-100 מ' ובעבירת דיג לא חוקית. בעקבות העברת הראיות לרשות הטבע והגנים, החשודים נחקרו ונקנסו.

דיג לא חוקי גם בלילה

צילום : מוקד SeaWatch

הסרת רשת רפאים ושחרור מינים מוגנים

ביום שבת, 6.1.18, התקבל דיווח איכותי על רשת רפאים באזור פולג כ-1 ק״מ מהחוף. צוות רט״ג בשת״פ עם החברה להגנת הטבע הגיעו לרשת וחילצו 7 כפנים. בהמשך היום צוות רט״ג הסירו את הרשת מהמים. יש לזכור כי הטיפול ברשת מסוכן והוא ייעשה ע"י גורם מוסמך.

צילום : מוקד SeaWatch

דיג מכלים

בעקבות דיווח ומידע מודיעיני מדויק שהתקבל באפליקציית SeaWatch בתאריך 13/11/17, פעלו גורמי האכיפה של אגף הדיג במשרד החקלאות בשת״פ ראשון מסוגו לתפיסתו בזמן אמת של אדם החשוד בביצוע דיג באמצעות מיכלי אוויר.

דיג בסגנון זה אינו חוקי יותר בעקבות תקנות הדיג החדשות במדינת ישראל ומהווה עבירה פלילית.

בעזרת הכוונה מודיעינית הצליחו להגיע יחידת הפיצו״ח של משרד החקלאות ולעצור את החשוד עם חזרתו למעגן מרינה הרצליה בזמן שבידיהם ראיות כי אדם זה ביצע העבירה. בנוסף, החשוד בעבירה היה ללא רישיון דיג, וזומן לחקירה.

דיג לא חוקי

צולם על ידי מוקד seawatch

מכירת מינים מוגנים

בעקבות דיווח בזמן אמת בתאריך 1/12/17 של אזרח באפליקציית Seawatch על דיג ומכירה של גיטרנים (מין מוגן) בנמל יפו, פעלו גורמי האכיפה והגיעו לחשוד בעבירה בשת״פ נרחב עם משטרת ישראל פקחי רט״ג, פקחי יחידת הפיצו״ח ורכז ׳דגים באחריות׳. החשוד זומן לחקירה. חשודים נוספים בעבירות מכירת והחזקת דגים אסורים זומנו לחקירה.

צילום : צורף לדיווח

דיג מין מוגן

בעקבות דיווח בזמן אמת על דיג של כריש באזור הצפון פעלו צוות רט״ג והגיעו לחשודים במעשה. החשודים זומנו לחקירה.

הסרת רשת רפאים

בעקבות דיווח איכותי למוקד בתאריך 3/7/17 הוסרה רשת רפאים באזור הרצליה ע״י רט״ג בשת״פ עם שיטור ימי תל אביב. שוחררו מספר מיני דגים. יש לזכור כי הטיפול ברשת מסוכן והוא ייעשה ע"י גורם מוסמך.

הסרת רשת רפאים

צולם על ידי מוקד seawatch

הסרת רשת רפאים

בעקבות דיווח איכותי שהתקבל בתאריך 10/1/18 במוקד הוסרה רשת רפאים באזור הדרום. יש לזכור כי הטיפול ברשת מסוכן והוא ייעשה ע"י גורם מוסמך.

צולם על ידי מוקד seawatch

צב-הים מיכאלאנג׳לו

בעשירי לנובמבר התקבל דיווח על צב-ים פצוע שהגיע מקבוצה של גולשים במועדון הגלישה "סרף קלאב" בטיילת חוף דדו בחיפה. הגולשים משו את צב-הים מהמים כשרשת דייגים כרוכה סביב צווארו.

ההודעה הועברה באופן מידי למרכז ההצלה של צבי-הים במכמורת והם הובילו במהירות את הצב הפצוע אל מרכז ההצלה. במרכז ההצלה קראו לצב הצעיר מיכאלאנג'לו.

בימים אלו מיכאלאנג'לו מבריא ומתחזק במרכז ההצלה לצבי-הים במכמורת.

צב-הים מיכאלאנג׳לו

צולם על ידי יניב לוי ממרכז ההצלה לצבי-ים במכמורת

צב-הים מיכאלאנג׳לו

צולם על ידי רועי דרעי, מציל בעיריית חיפה

צב-הים נס

ביום שישי ה- 4.12 התקבל דיווח על צב-ים פצוע משרה אוחיון (רכזת משמר הצוללים בחלה"ט). שרה זיהתה צב ים מסובך בשק יוטה והניחה שהוא מת. היא החלה לצלם את הצב בכדי לפרסם את התמונה ולהעלות את המודעות להשלכות החמורות של פסולת בים, כאשר הרימה את השק לצלם את הצב גילתה כי עיניו של הצב פקוחות והוא חי אך מותש מאוד.

הדיווח הועבר למרכז ההצלה לצבי-ים במכמורת וצב-הים הובהל למרכז על ידי הפקח האזורי.

במרכז ההצלה נאלצו לכרות את הגפה הקדמית שהיתה מסובכת בשק היוטה.

הם החליטו לקרוא לצב נס מסיבות מובנות לחלוטין.

את השבוע הראשון שלו במרכז בילה נס באכילה. כנראה שהגפה היתה תפוסה בשק כך שפיו היה חסום והוא לא הצליח לאכול תקופה ארוכה.

בימים אלו נס מבריא ומתחזק במרכז ההצלה לצבי-הים במכמורת.

צב-הים נס

צולם על ידי שרה אוחיון

צב-הים נס

רשת רפאים

בתאריך 29/1/16 התקבל דיווח במוקד SeaWatch על הימצאות רשת רפאים התפוסה מתחת לגשר פריקת הפחם באשדוד ובה ככל הנראה בעלי חיים לכודים. לרוב הרשתות המדווחות מסווגות (על פי חומרת הסכנה שמהווה הרשת וההתכנות להוצאתה בקלות, בבטיחות וללא פגיעה בסביבתה), לקראת מבצע הסרת רשתות רפאים המתוכנן לקיץ. במקרה זה, ניכר היה שהרשת נמצאת ברובה מעל לפני המים ולפיכך גם מהווה סכנה גדולה וגם קלה יותר להסרה. הדיווח הועבר למרכז תחום הים ברשות הטבע והגנים בבקשה לסיוע בהסרת הרשת.

לאחר קבלת הדיווח יצאו בסירת הפיקוח יתיר שמיר, מנהל מרחב שפלה וחוף, יחד עם פקח הים אלכס גלעדי למקום האירוע ומשו מהמים את רשת הרפאים שהיתה תפוסה בעמודי גשר הפחם. רשת זו משמשת לדיג הקפה וככל הנראה נסחפה מאזור עזה. אורכה הינו כ- 300 מטרים.

בזכות הדיווח במוקד והסיוע של רשות הטבע והגנים, נמנעה טביעה של רשת רפאים נוספת אשר היתה מסכנת בעלי חיים וצוללים עוד שנים רבות.

רשת רפאים

דיג עם רשתות מסירה בשמורת שקמונה

ביום שבת בשעות אחר הצהריים נתקבל דיווח באפליקציה על דיג עם רשתות מסירה בשמורת שקמונה. הדיווח הועבר לפקח הימי של השמורה בזמן אמת. הפקח הגיב באופן מידי ובעזרת השיטור הימי ניגש אל הספינה בעודה מבצעת את הדיג. 

מכיוון שמדובר במפגש ראשון עם סירה זו בשמורה הסתפקו ברשות הטבע והגנים בהסברה ואזהרה בעל פה. 

* תמונה שהתקבלה ע״י אפליקציית SEAWATCH

דיג בצלילה חופשית בשמורת גדור

ביום שבת אחר הצהריים נתקבל דיווח על דיג בצלילה חופשית המתבצע בשמורת גדור. הדיווח הועבר לפקח השמורה בזמן אמת.

הפקח הגיב באופן מידי והגיע למקום בעוד הדיג מתקיים. עם יציאת הדייגים אל החוף ניגש אליהם הפקח לקבל פרטים. הדייגים זומנו לחקירה. 

* תמונה שהתקבלה ע״י אפליקציית SEAWATCH

שתפו:
להמשך קריאה: מדווחים מהמים