החצי הכחול - הרפורמה להצלת הים התיכון

דגי גרם

דגים מגיעים בכל גודל וצבע שאתם יכולים לדמיין. גם בים התיכון יש מגוון ביולוגי אדיר של דגים, אפילו דג הגרם הגדול בעולם – דג השמש – מגיע לביקור בישראל מדי פעם!

לדגים תפקיד חשוב בתרבות האנושית, בין אם כסמלים מיסטיים בעת העתיקה או בהופעתם בתרבות הפופולארית כיום. כמו כן, דיג בים התיכון מהווה מקור לחלבון עבור בני אדם. עם זאת, ההכנסות הפוטנציאליות מצפייה בחיות בים ומתיירות צלילה, והתעסוקה הנלווית אליהן, עולות בהרבה על אלה הנובעות מתעשיית הדיג.

"דגים" הינו שם עממי לקבוצה של בעלי חיים בעלי חוליות החיים במים ונושמים בעזרת זימים. החלוקה המקובלת במדע היא לשתי תתי קבוצות והן דגי הגרם ודגי הסחוס, כאשר הגורם המבדיל העיקרי הוא החומר ממנו עשוי השלד של הדג. דגי הסחוס מוכרים לנו ככרישים ובטאים, והשאר הינם דגי גרם, ששלדם עשוי מעצמות כמו שלנו ויש להם מכסה זימים המאפשר להם לנשום גם כשאינם בתנועה (בשונה מהכרישים שצריכים להיות בתנועה מתמדת בכדי לנשום). קבוצת דגי הגרם היא זו שאנו נוטים לקרוא להם "דגים" ביום יום.

אז מפני מה אנחנו שומרים עליהם, ואיך?

אנחנו אולי אומרים שיש הרבה דגים בים, אך פעם היו הרבה יותר – למעלה מ90% מהדגים הגדולים בים כבר נעלמו (כלומר ניצודו ונאכלו) במאה השנים האחרונות. ישנם אינספור איומים המסכנים את המשך קיומם של מינים רבים בים התיכון, דיג לא מבוקר, והיעדרן של שמורות ימיות. גם זיהום ימי, עליית טמפרטורת המים והתבססות מינים פולשים הינם סכנות מהותיות עבור דגי הים התיכון.

מציאת האיזון בין שימושי האדם במערכת לשמירה על הסביבה הרגישה של הים התיכון מהווה אתגר חשוב ביותר ומחייב גיבוש מדיניות ניהול משולבת והתאמה לסטנדרטים הבינלאומיים. החצי הכחול הוביל בשנים האחרונות רפורמה כוללת להצלת הים התיכון, תחת הכותרת "דגים באחריות". במסגרת זו, קידמנו הגבלות על הדיג באמצעות שינויי חקיקה, שינוי מבנה צי הדיג, והוצאת שיטות הדיג ההרסניות מהים. כמו כן, אנו פועלים לקידום שמורות טבע ימיות, תכנון ימי מושכל, הגבלת קידוחי גז בשטחים רגישים, והכרזה על מינים נוספים של דגים כמינים מוגנים, כולל טונה כחולה ודקר הסלעים אשר נמצאים בסכנת הכחדה.

 

נתקלת בפגיעה/ מכירה של מינים מוגנים?

סוסון ים תיכוני

תיאור: סוס ים הוא דג קטן בעל מבנה גוף ייחודי הדומה לסוס. הזנב ללא סנפיר אך מבנהו מאורך, גמיש ומסולסל בקצהו. בעל צוואר גמיש ועיניים הנעות לכיוונים שונים בדומה לעיניהן של זיקיות.

בית גידול: חי במים רדודים, בלגונות ובכתמי אצות.

תזונה: בעל חרטום צינורי ובקצהו פה חסר שיניים באמצעותו שואב את טרפו כגון סרטנים קטנים החיים במים או על הקרקע.

סוסון ים תיכוני

סוס ים. צילום: אורי גלילי

טווסון ים תיכוני

תיאור: דג קטן וצבעוני השייך למשפחת דגים גדולה ומגוונת הקרויה “שפתוניים” בשל שפתיים עבות אופייניות. משפחה זו כוללת לרוב דגים בעלי צבעים עזים. הנקבות קטנות יותר, צבען כתום, צהוב וירוק וחמישה עד שישה פסים אנכיים בהירים חוצים את הגוף לאורכו. הזכרים גדולים יותר, גופם כחול- ירוק, ופס רוחב אחד בהיר מאחורי הראש.

בית גידול: נפוץ באזורי סלע רדודים עד 30 מטר.

תזונה: ניזון מרכיכות, סרטנים, תולעים רב זיפיות וקווצי עור.

טווסון ים תיכוני

צילום: ירון הלוי

דקר אלכסנדרוני ד״ר שבי רוטמן

דקר אלכסנדרוני

צילום: ד״ר שבי רוטמן

שתפו:
להמשך קריאה: מינים מוגנים