החצי הכחול - הרפורמה להצלת הים התיכון

הקטגוריות

דיג לא חוקי

דיג לא חוקי והיעדר אכיפה ימית רציפה הם מהגורמים הבולטים לקריסת הדגה ופגיעה במערכת האקולוגית בים התיכון. המוקד מהווה הזדמנות לחבר בין הציבור השואף לשמור על הדגה ובין הרשויות ובכך להרחיב ולהגדיל את יכולות התצפית והאכיפה בים.
מכמורת פחות מ- 15 מטר עומק | צילום: אלון רוטשילד

צילום: אלון רוטשילד

צבי ים ויונקים ימיים פגועים

דווחו על צבי ים או על יונקים ימיים פצועים במוקד SeaWatch, הדיווח מועבר באופן מידי אל עובדי מרכז ההצלה לצבי-ים. מרכז ההצלה דואג להבהיל את החיה הפצועה אל מרכז ההצלה לשם קבלת טיפול וטרינרי.
במכרז קיימות בריכות שיקום בהם חיים צבי ים עד לשיקום מלא, לאחריו משוחררים הצבים בחזרה אל הטבע.

דולפין תלום שן

צילום: אביעד שיינין, מחמ״לי

מינים מוגנים

שמירה על המינים המוגנים

חלק מהחיות בים התיכון ובמפרץ אילת מוגנות ואסור לפגוע בהן בשום צורה, לרבות דיג. חיות אלה מוגנות במסגרת אכרזת ערכי הטבע המוגנים (2005) או חוק הגנת חיית הבר.
במסגרת זו, כל היונקים הימיים, צבי הים, הכרישים והבטאים הם חיות בר מוגנות.
בנוסף, כל הרכיכות (למעט דיונונים ותמנונים) מוגנות בים התיכון, וכך גם הצורבים (אלמוגים ושושנות ים) וחלק ממיני הדגים.

צילום: Bthv

מינים פולשים

השפעתם של המינים הפולשים

חופי הים התיכון בארץ, רגישים מאוד למינים פולשים. מרבית הפולשים מגיעים מים סוף דרך תעלת סואץ. עקב דמיון בתנאים בין מזרח הים התיכון לים סוף והקרבה הגדולה לפתח התעלה, מינים אלו מתבססים בחופי הארץ ומהווים איום על מינים מקומיים על ידי טריפה בלתי מבוקרת, או דחיקה של מינים מקומיים.

צילום: שבי רוטמן

רשת רפאים

רשתות רפאים הנן רשתות דייג שיצאו מכלל שימוש אך נותרו במרחב הימי אם בשוגג או בכוונה תחילה. רשתות אלה מהוות סכנה למתרחצים, צוללים ולבעלי חיים ימיים.

?rel=0&showinfo=0" frameborder="0" allowfullscreen>

זיהום ים

זיהום ים הוא מצב שבו ריכוזם של חומרים מסוימים, כימיים ואורגניים, אשר אינם מהווים חלק טבעי מתכולת המים  בים, עולה. כתוצאה מכך, תפקוד המערכת האקולוגית ויכולת ניצול הים לפנאי ולפעילויות אחרות על ידי בני אדם, נפגעת. לדוגמא: זיהום אורגני מנחלים וזיהומי נפט ושמן מכלי שיט ופעילויות הפקה ותשתית.

צילום: דרור סופר

פסולת ימית

עד 2050 יהיה יותר פלסטיק בים מאשר דגים!
הפסולת בים פוגעת רבות בטבע הימי. בעלי חיים ימיים עלולים להסתבך בה, להיפצע ואף לאכול ולהיחנק ממנה. פעמים רבות, פלסטיק אפילו מוצא את דרכו לצלחת שלנו. גם פסולת כבדה בחוף ובמים מהווים מפגע עבור בעלי החיים, כמו גם סכנה עבור מבקרים. שינוי אמיתי במצב הפסולת בים דורש שינוי מדיניות בקרב מקבלי ההחלטות, אבל זה לא אומר שאנחנו לא יכולים לעזור בינתיים!

צילום: עיריית חדרה

שתפו:
להמשך קריאה: מפת הדיווחים