נגישות
כלי נגישות

דולפינים

דולפינים בים התיכון

כל פעם שאני יוצאת לים אוחזת בי ההתרגשות שאולי הפעם אני אפגוש דולפין. יש המון מינים, אבל לעיתים אני מנסה לזהות את זה עם דגם "שעון החול" על צידי גופו (כתמים בצבע לבן-צהוב), דולפין שנקרא " דולפין מצוי קצר חוטם". השם שלו מעט מטעה – החוטם שלו לא נראה קצר במיוחד, אך הכל יחסי בחיים, וגם במקרה שלו החוטם שלו קצר ביחס למין הקרוב אליו- בעל החוטם הארוך. בעל חיים זה נחשב לקטן מבין סדרת הלוויתנאים אליה הוא משתייך ועם זאת הוא גם נחשב למהיר מאוד ויכול להגיע למהירויות של 50 קמ"ש!

דולפיניים בים התיכון

דולפינים הם בעלי חיים חברתיים במיוחד, בדרך כלל הם נעים בלהקות שמונות עשרות פרטים והם עושים הכל ביחד- צדים, משחקים, ישנים ואפילו עולים לנשום-ביחד. לא במקרה הם לפתע מופיעים ומלווים ספינות מפליגות, הם מנצלים את הגלים שיוצרות הספינות תוך כדי השייט כדי "לרכב" עליהם- זהו ללא ספק התחביב האהוב עליהם.

הם אוכלים בעיקר דגים קטנים כמו אנשובי או הרינג ומשתמשים באקולוקציה (שימוש בהדי קול בדומה לסונאר) כדי לאתר להקות דגים במרחב הימי בלילה.

אך ליצור המופלא הזה יכול להיות סוף עצוב מאוד, מאז שנות ה-60 האוכלוסייה של הדולפין קצר החוטם הולכת ומצטמצמת בים התיכון באופן דרמטי וכיום מוגדרת כמין בסכנת הכחדה. ירידה בזמינות המזון בעקבות דיג יתר, זיהום ימי, פגיעות כלי שייט והסתבכות ברשתות דיג הן חלק מהגורמים הפוגעים בו. בעל חיים זה זקוק למרחב ימי גדול ומוגן מפני כלי שייט, מרחב ימי נקי בו יוכל לשחות למרחקים ולחפש מזון. ובמילים אחרות- הוא זקוק לשמורות טבע ימיות! כך שבפעם הבאה שנצא לים, נדע שזו לא הפעם האחרונה שאולי נראה דולפין, נדע שהם פה כדי להישאר…

צילום וידאו: יניב שקד

להמשך קריאה: לכל הדיירים >>>