החצי הכחול - הרפורמה להצלת הים התיכון

לוויתנים

בים התיכון אפשר לראות ארבעה מינים עיקריים של לוויתנים, אך תצפיות במזרח הים התיכון ובחופי ישראל בפרט הן נדירות, בגלל שהם מינים החיים בים הפתוח. אם ראיתם לוויתן בים, ולא כפגר על החוףאתם ברי מזל באמת!

לוויתנים הם בין החיות הגדולות ביותר בים ויש להם תפקיד חשוב במערכת האקולוגית מעצם היותם כאלה. לדוגמה, ללוויתני מזיפות, אשר מסננים אלפי קילוגרמים של פלנקטון ביום מהמים, תפקיד חשוב בוויסות האוכלוסיות הללו. כמו כן, כלל הלוויתנים אוגרים ברקמותיהם כמות עצומה של פחמן לאורך חייהם ובכך מפחיתים את ריכוזי הפחמן הדו חמצני באטמוספירה וממתנים (במידה מסוימת…) את השפעות שינוי האקלים.

בעבר, ציד לוויתנים בעבור השומן, הבשר והמזיפות, היה מנהג נפוץ בתרבויות שונות מסביב לעולם. אך כשמינים מסויימים כמעט נכחדו, הם הוכרזו כמוגנים תחת חוק בינלאומי, וכיום ציד מתקיים במקומות בודדים בעולם. עם זאת, רוב אוכלוסיות הלווייתנים כיום עוד לא הצליחו להתאושש, והן רחוקות מלהגיע למספרם המקורי לפני שניצודו.

"לוויתנים" הוא שם עממי אשר נוצר כדי להבדיל, באופן לא-רשמי, בינם לבין הדולפינים. רשמית, החלוקה המדעית בתוך סדרת הלוויתנאים מונה שתי תתי-סדרות. הראשונה, "לוויתני השיניים" (ובהם גם הדולפינים), אשר כפי שמשתמע משמם, הם בעלי שיניים והם ציידים פעילים הניזונים בעיקר מדגים. הקבוצה השנייה היא "לוויתני המזיפות" אשר להם, במקום שיניים, יש זיפים קרניים, אותו חומר ממנו הציפורניים שלנו עשויות, אשר יוצרים מעין רשת של מסרקים שמסננים את המים מפלנקטון וחיות קטנות אחרות עליהם הם ניזונים.

יש כ-85 מינים שונים של לוויתנאים בעולם, מתוכם כ-15 הם לוויתני מזיפות והשאר לוויתני שיניים.

אז מפני מה אנחנו שומרים עליהם, ואיך?

אחת הסכנות הגדולות ביותר כיום עבור לוויתנים בים התיכון הינה פגיעות מספינות ענק, כדוגמת ספינות תענוג ומסחר, והסתבכות בפסולת מתעשיית הדיג. עבור לוויתני המזיפות, איום נוסף אליו הם חשופים במיוחד הינו הסיכון שבאכילת זיהום פלסטיק בשוגג תוך כדי סינון המים למזונם. גם זיהום רעש (מסקרים סיסמיים, עבודות תשתית ימיות, ותעבורה ימית) מהווה סכנה עבור לווייתנים ונחקר רבות היום בהקשר לאירועי החפה ופגיעה במערכות התקשורת שלהם.

החצי הכחול פועל להטמעה של אמצעים למזעור רעש במסגרת חיפוש והפקת גז בים, הסרת רשתות רפאים, וצמצום מאמץ הדיג, כמו גם מזעור בעיית הפלסטיק בים.

נתקלת בפגיעה בלוויתן? דיג לוויתינים או מכירה של מינים מוגנים?

לוויתן גוץ (מינקי)

תיאור: לוויתן זה הוא מהקטנים שבלוויתני המזיפות, אורך פרט בוגר עד כ – 8 מטר. צבע הגב שחור –אפור עד סגול כהה ולעיתים בעל כתמים לבנים. סנפיר הגב קטן וחרמשי וממוקם בחלקו האחורי של הגוף. במרכז סנפירי החזה רצועה לבנה ייחודית. במבט מלמעלה ראשו נראה בצורת V שבמרכזו רכס.

כללי: לווייתן ויונק השני בגודלו בעולם אחרי הלוויתן הכחול.

בית גידול: לוויתן גוץ הוא בעל תפוצה רחבה בכל האוקיינוסים. שוחה לבד, בזוגות או בלהקות קטנות. מין סקרן הנוהג להתקרב לכלי שייט. אינו נפוץ בים התיכון ופרטים מזדמנים בלבד מגיעים לאזורנו בחודשי החורף והאביב.

תזונה: ניזון ממגוון רחב של דגי להקות ומסרטנים קטנים.

לוויתן גוץ (מינקי)

לוויתן גוץ. צילום: Rui Prieto

לוויתן מצוי

תיאור: אורכו של לוויתן מצוי הוא כ 20 מ’ אך נצפו גם פרטים גדולים יותר. צבע הגב שחור חום המתבהר בהדרגה עד לגחון הלבן. סנפיר הגב קטן אך בולט וממוקם בחלק האחורי של הגוף.

כללי: הלווייתן והיונק השני בגודלו בעולם אחרי לוויתן כחול.
בית גידול: לוויתן מצוי שוחה לבד, בזוגות או בלהקות קטנות. נחשב למין נפוץ במערב הים התיכון וככל הנראה מדובר באוכלוסיה ייחודית הנפרדת מהאוכלוסיה הצפון אטלנטית.
תזונה: לווייתן מזיפות הניזון מדגי להקות קטנים, דיונונים וסרטנים קטנים
לוויתן מצוי-

לוויתן מצוי. צילום: SHFW70

זיפיוס חלול חרטום

תיאור: אורך הגוף של פרט בוגר בין 5.5 ל– 7 מטר. צבע הגוף מגווני חום ועד שחור סגלגל ולעיתים נראות צלקות לבנות על הגוף. סנפיר החזה וסנפיר הגב קטנים וסנפיר הזנב רחב, עד רבע מאורך הגוף. ראשו קטן, ולמקור מראה “אווזי”. חסרי שיניים למעט זכרים בוגרים אשר להם שתי שיניים בולטות בקדמת הפה.

כללי: לוויתן זה ידוע כנפגע מבליעת שקיות בשל טעות בזיהוי מזון.
בית גידול: לוויתן מקור בעל תפוצה רחבה בכל האוקיינוסים החי בים הפתוח ומעדיף מים העמוקים מ- 1000 מטר.
תזונה: ניזון בעיקר מדיונוני עומק אותם הוא צד על ידי שאיבה מטווח קרוב.
זיפיוס-חלול-חרטום

לוויתן זיפיוס חלול חרטום. צילום: shutterstock

ראשתן

תיאור: אורך גוף הזכר עד 18 מטר והנקבה עד 11 מטר. ראשתן מאופיין בראש גדול מאוד, בעל מבנה מלבני המהווה כשליש מגודל הגוף. הלסת התחתונה צרה ביחס לראש והלסת העליונה חסרת שיניים. העור בעל מראה מקומט, סנפירי החזה קטנים ובמקום סנפיר גב ישנה דבשת קטנה בעלת שורות של בליטות.

כללי: ראשתן הוא הגדול מבין לוויתני השיניים והלוויתן הגדול ביותר באזורינו.
בית גידול: ראשתן חי במים עמוקים שם מחפש את מזונו ומסוגל להעמיק עד לעומק של שני קילומטר. מתקרב לחוף באיזורי קניונים ומצוקים תת ימיים.
תזונה: טורף דיונוני ענק, תמנונים ולעיתים רחוקות דגי סחוס.
ראשתן--

ראשתן. צילום: Eric Pheterson

עב שן קטלני

תיאור: שיניו העבות העניקו לו את שמו העברי. דולפין גדול החי בים הפתוח ומעדיף מים העמוקים מ- 1000 מטר. אורך גופו 5 – 6 מטר, צבעו שחור, ראשו מאורך וחסר חרטום. סנפיר הגב קטן וחרמשי וממוקם במרכז הגוף.

בית גידול: שחיין מהיר ואקרובט הנהנה לשחות על גלי חרטום של סירות.

תזונה: טורף בעיקר דגים פלאגיים גדולים ודיונונים אך גם יונקים ימיים אחרים.

עב שן קטלני

צילום: ברק סיני, מחמ״לי

שתפו:
להמשך קריאה: מינים מוגנים