החצי הכחול - הרפורמה להצלת הים התיכון

צבי ים

לא קל להיות צב ים בישראל

הרבה אתגרים ניצבים בפני נקבת צב הים שעולה להטיל את ביציה על החוף: גלים חזקים, מבנים ימיים החוסמים את דרכה ולבסוף רעש ואור חזק מהאנשים המבלים על החוף במהלך הלילה המפריעים ומפחידים אותה. הצבה תנסה שוב למחרת, אך אם תיכשל- הביצים לבסוף ירקבו בגופה ויגרמו למותה.

לאבקועים (צבי הים הקטנים) הבוקעים על החוף, גם מחכים אתגרים לא פשוטים- תאורה המבלבלת אותם ומושכת אותם לכביש במקום לים, קוליסים של כלי רכב על החוף שמהווים עבורם מלכודות מוות, דריסת כלי רכב וטריפה.

צבי הים ששרדו את המסע ימצאו את עצמם עומדים מול איומים קשים לא פחות בתוך הים- פסולת פלסטיק שבטעות יחשיבו כמזון ויחנקו למוות, רשתות דייג שיסתבכו בהם, דיג לא מכוון, פגיעה ע"י  כלי שייט, ועוד ועוד.. לא פשוט פה בכלל לגדל את הדור הבא של צבי הים.

תקנות הדיג החדשות מרחיקות את ספינות המכמורת מהחוף כל השנה ומשביתות את המכמורות לחודשי הקיץ- הזמן הקריטי בהם הצבות מטילות. אך זה לא מספיק, תקנות דיג טובות צריכות להיות משולבות יד ביד עם שמורות טבע ימיות. ביחד הן יוכלו להבטיח כי צבי הים ימצאו על החוף מקום שקט ובטוח להטלה, ושהאבקועים הקטנים יוכלו להגיע בבטחה חזרה לים, לבית עם סיכוי טוב יותר לשרוד בו…

 

 

צילום וידאו: אנדרי אהרונוב

אבל מה זה בכלל צב ים?

צבי הים הינם זוחלים קדומים אשר עברו התאמות לחיים בים לפני כ-100 מיליון שנים וחיו כך אפילו לצד הדינוזאורים.

את רוב חייהם הם מעבירים בים אבל עדיין תלויים ביבשה לצורך הטלת ביציהם והעמדת הדור הבא. עוד זכר שנותר לחייהם הקדומים ביבשה הינו נשימת ריאות ולמרות שהם מסוגלים לעצור את נשימתם לפרקי זמן ארוכים ולצלול לעומקים מרשימים, הם עדיין תלויים באוויר בפני השטח לנשימה.

ישנם שבעה מינים של צבי ים בעולם, כמעט כולם בסטטוס פגיע או בסכנת הכחדה. שני המינים העיקריים שחיים בים התיכון ובחופי ישראל הינם צב הים החום וצב הים הירוק. אלו גם מתרבים ומטילים את ביציהם בחופינו. עבור צב הים הירוק, אשר בסכנת הכחדה קריטית באזורנו, מדובר באזור הטלה מהבודדים הקיימים בים התיכון ולכן הוא חשוב במיוחד.

לצבי ים תפקידי מפתח בשמירה על איזון בבית הגידול הימי כמו גם החופי. צב ים ירוק בוגר הוא צמחוני וניזון בעיקר מאצות ועשב ים. מעצם היותו אחת החיות הגדולות היחידות הצמחוניות בים, יש לו תפקיד חשוב בקידום בריאות מרבדי עשב ים באמצעות רעייה. כך גם לצב הגלדי תפקיד חשוב בויסות אוכלוסיות מדוזות באמצעות טריפה. כמו כן, ביציהם של צבי הים מהווים מקור לחומרי הזנה בעבור בית הגידול החופי והצמחים החיים בו.

 

נתקלתם בצב פצוע? לחצו כאן לדגשים לדיווח

אז מפני מה אנחנו שומרים עליהם, ואיך?

למרות שמאמצים רבים מושקעים כבר עשרות שנים בשימור צבי הים בארץ ובעולם הם עדיין עומדים בפני אינספור סכנות המאיימות על המשך קיומם. במדינות רבות בעולם עדיין מתקיים ציד בעבור בשרם ושריונם אך גם במדינות בהם הצבים מוגנים בחוק, הם נידוגים בשוגג כשלל לוואי ומסתבכים בפסולת ורשתות רפאים (בישראל, הוערך בשנת 2015 כי כ-3000 צבי ים נפגעים כל שנה כתוצאה מפעילות דיג!). כמו כן, הם חשופים לסכנה שבאכילת פסולת פלסטיק אשר דומה למזונם ולפגיעה ישירה מסירות. עוד איום משמעותי הינו היעלמות אזורים המתאימים להטלה ולהתפתחות תקינה של הביצים בעקבות פעילות אנושית ענפה בחופים. עוד סכנה המאיימת על צבי הים היא רעש ימי, העלול לגרום להם לנזקי הדף באיברים הפנימיים.

אנחנו בחצי הכחול פועלים לצמצום פעילויות הדיג והרחקתן מאזורי השהייה של צבי הים, למשל הרחקת ספינות המכמורת מהחוף והשבתת הדיג בעונות האביב והקיץ, בהן מתבצעות הרבייה והעליה להטלה. עוד אנו פועלים לקידום תאורה ידידותית לסביבה בחופי הים, המשמשים כחופי הטלה ובקיעה, ופועלים לקדם שמורות טבע ימיות ולצמצום זיהום רעש בחיפוש גז בים.

נתקלת בצב ים פצועפגיעה או מכירה של מינים מוגנים?

 

המינים המוגנים

צב ים חום

תיאור: בעל צוואר רחב מאוד וראש גדול ביחס למינים אחרים. אורך השריון של פרט בוגר בים התיכון מגיע עד- 90 ס”מ. שריונו עטוף שכבת קרטין המורכבת מלוחיות ובצידי שריון הגב שתי שורות בעלות ארבע לוחיות גדולות ואחת קטנה בחלקן הקדמי. לוחית הצד הקדמית (החמישית) נוגעת בלוחית ההיקפית הקדמית.

כללי: הגורמים העיקריים המסכנים את צבי הים בחופינו הם פיתוח בחופי ההטלה, לכידה ברשתות דיג, פגיעה מקרסי דיג ומכלי שייט ובליעה של פסולת ימית. בישראל מוגדר צב הים החום בסכנת הכחדה חמורה.
בית גידול: צב ים חום הוא צב גדול שתפוצתו רחבה בכל הימים והאוקיינוסים עד טמפרטורה של 30 מעלות. בעונת ההטלה, המתחילה בישראל בחודש מאי ונמשכת עד חודשי הקיץ, חוזרות הנקבות להטיל ביצים על החוף בו בקעו או סמוך אליו.
תזונה: ניזון מרכיכות, קווצי עור, סרטנים, מדוזות ואף דגים.
צב ים חום

צב ים חום. צילום: שבי רוטמן

צב ים ירוק

תיאור: ראשו של צב ים ירוק קטן בהשוואה לצב הים החום וגודלו המקסימלי גדול יותר, עד 150 ס”מ. שריונו עטוף שכבת קרטין המורכבת מלוחיות ובצידי שריון הגב שתי שורות בעלות ארבע לוחיות גדולות. לוחית הצד הקדמית (הרביעית) אינה נוגעת בלוחית ההיקפית הקדמית.

כללי: הגורמים העיקריים המסכנים את צבי הים בחופינו הם, פיתוח בחופי ההטלה לכידה ברשתות דיג, פגיעה מקרסי דיג ומכלי שייט ובליעה של פסולת ימית.

בית גידול: צב ים הנפוץ באזורים טרופיים וסאב טרופיים. בעונת ההטלה, המתחילה בישראל בחודש מאי ונמשכת עד חודשי הקיץ, חוזרות הנקבות להטיל ביצים על החוף בו בקעו או סמוך אליו.

תזונה: ניזון בצעירותו ניזון הצב הירוק מרכיכות וחסרי חוליות אחרים ובגיל 3 עד 5 שנים מתחיל לאכול בעיקר אצות ועשבי ים.

צב ים ירוק

צב ים ירוק. צילום: Bthv

צב ים גלדי

תיאור: פרטים ממין זה יכולים להגיע לאורך של 270 ס”מ ולמשקל של 900 ק”ג. המאפיין הבולט ביותר של צב זה הוא היעדר שריון קרני ובמקומו שריון המורכב מעור ומקשקשים קשיחים.

כללי: צב הים הגדול ביותר בעולם והזוחל הרביעי הכבד ביותר. הגורמים העיקריים המסכנים את צבי הים בחופינו הם לכידה ברשתות דיג, פגיעה מקרסי דיג ומכלי שייט ובליעה של פסולת ימית, בעיקר שקיות.

בית גידול: חי בים הפתוח.

תזונה: עוקב בתנועתו אחר מזונו העיקרי – המדוזות.

צב ים גלדי. צילום: שבי רוטמן

שתפו:
להמשך קריאה: לכל הדיירים