נגישות
כלי נגישות

כפן גושמני

כפן גושמני הוא סרטן ארוך בטן, פרוק רגליים הידוע גם כ"לובסטר ים תיכוני".

עשר הרגליים שלו ואיברי חישה מיוחדים בקדמת גופו נותנים לו מראה של יצור מכוכב אחר. הכפן לא מהיר במיוחד ומשתמש במחסה השונית כאמצעי הגנה. למרות שהוא חסר צבתות, המשמשות להגנה ביצורים אחרים, יש לו שלד חיצוני קשיח (בניגוד לשלד שלנו שנמצא בתוך הגוף) המקנה לו את צורתו ומהווה הגנה נוספת מפני טורפים.

אז מפני מה אנחנו שומרים עליו, ואיך?

אפילו שלד קשיח והמחבוא המוצלח ביותר לא יכול להגן על הכפן מפני דייגים – טורף מיומן הנעזר לעיתים במיכלי צלילה. למרות שהוא מוכרז כ"ערך טבע מוגן", הוא מהווה יעד נחשק עבור דייגים ולצערנו, בשל היעדר אכיפה מספקת, התקיים בעבר דיג נרחב של הכפן שגרם להתדלדלות אוכלוסייתו. כיום, הסרטן בסכנת הכחדה וקשה למצוא אוכלוסיות גדולות שלו כפי שהיו בעבר בחופי הארץ. ולמרות זאת, גם עכשיו עדיין ניתן מידי פעם להתקל בכפן המוגש במסעדות עברייניות ברחבי הארץ כמנה יוקרתית במיוחד (מכונה "סיגל") או מוצג למכירה בחנוית דגים.

במסגרת הרפורמה הכוללת להצלת הים התיכון, הטמענו הגבלות על הדיג באמצעות שינויי חקיקה והוצאת שיטות דיג הרסניות מהים, כגון דיג באמצעות צלילה עם מיכלי חמצן – השיטה העיקרית בה ניצוד הכפן הגושמני. בנוסף, אנו פועלים לקידום שמורות ימיות, ולהגברת האכיפה הימית. השמורות הימיות צריכות להיות נרחבות, ולכלול את כלל בתי הגידול שמנצל הכפן במהלך חייו – השטח הסלעי הרדוד בו הוא מתרבה, האזורים העמוקים בהם הוא מבלה חלק מהשנה, ועמודת המים שם הוא נמצא בראשית חייו.

 

נתקלת בפגיעה בכפן גושמני או מינים מוגנים?

כפן גושמני (לובסטר)

תיאור: כפן גושמני חסר צבתות, אורכו עד כ- 30 ס”מ והוא בעל שריון קשיח המספק לו הגנה מטורפים.

כללי: הגדול מבין הסרטנים ארוכי הבטן הנמצאים לחופי ישראל.

בית גידול: חי בעיקר באזור סלעי בעומק רדוד ועד לעומק של 50 מטרים. מסתתר במערות במהלך היום ובשעות הלילה יוצא למטרות חיזור או חיפוש מזון.

תזונה: לרב רכיכות.

כפן גושמני. צילום: אמיר גור

שתפו:
להמשך קריאה: חזרה לעמוד מינים מוגנים >>>