נגישות
כלי נגישות

צורבים

הצורבים הינם מערכה של חסרי חוליות החיים בסביבות מימיות, ובעיקר בים. במערכה זו נכללים בין היתר אלמוגים, שושנות ים ומדוזות.

המאפיין העיקרי המשותף לכולם הינו המצאות תאים צורבים מיוחדים המשמשים בעיקר לתפיסת מזון והגנה (ראו הוזהרתם!). הצורבים בים התיכון טורפים חיות פלנקטוניות ואף דגיגים קטנים בעזרת זרועות הציד שלהם ונאכלות על ידי מינים שונים של קווצי עור ורכיכות וכך לוקחים חלק חשוב במארג המזון באקולוגיה הימית.

את רוב מיני הצורבים החיים לאורך חופי ישראל ניתן למצוא על המצע הסלעי והחולי הרדוד, כגון שושנות ונוצות ים. לפחות כך חשבנו. לאחרונה אותרו בתחום המים הכלכליים של ישראל מינים נדירים של אלמוגי מים עמוקים. מיני אלמוגי המים הקרים מוגדרים על ידי ארגון ה IUCN -(הארגון הבינלאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע) כמינים בסיכון גבוה.

את נוצת הים, אשר בעבר הייתה נפוצה מאוד במים הרדודים שלנו, כבר קשה מאוד למצוא שם כיום. לשמחתנו, הן עדיין מצויות במים עמוקים יותר ויכולות להוות גרעין לשיקום האוכלוסייה במים הרדודים אם רק נגן על בית הגידול שלהן.

אז מפני מה אנחנו שומרים עליהם, ואיך?

האיום הגדול ביותר עבור הצורבים החיים באזור החופי הרדוד כמו גם בים העמוק, הוא על בית הגידול שלהם בעקבות מפגעי אדם שונים כגון זיהום, דיג מכמורתנים והקמת תשתיות ימיות. כל זאת ועוד גורמים, בנוסף, להרחפת כמויות גדולות של חול ששוקעות על זרועות הצורבים ומקשות עליהם לאכול ולהתרבות. 

שמורת טבע ימיות, אשר החצי הכחול פועל להקמתן, ירחיקו את ספינות המכמורת ואת התשתיות מבתי הגידול המגוונים של הצורבים בים התיכון.

נוצנית לבנה

תיאור: על גבי ה”ענפים” מאורגנים פוליפים זעירים המצוידים בזרועות צייד ותאים צורבים באמצעותם טורפת מזון זעיר. גודלה עד 10 ס”מ.

בית גידול: גדלה במושבות על גבי סלעים.

נוצנית לבנה

צילום: שבי רוטמן

שושנת ים אדומה

תיאור: צבעה אדום עז, וזרועות ציד קצרות ומחודדות מקיפות את פתח פיה.

כללי: בתגובה למגע או בזמן חשיפה לאוויר השושנה מתכווצת, הזרועות מתכנסות פנימה והיא מתכסה בשכבה רירית המגנה עליה.

בית גידול: צמודה לסלעים באזורים רדודים ולעיתים נחשפת לאויר.

תזונה: טורפת בעלי חיים זעירים אותם היא לוכדת בזרועות הציד המכילות תאים צורבים.

שושנת ים אדומה

צילום: אמיר גור

להמשך קריאה: חזרה לעמוד מינים מוגנים >>>