נגישות
כלי נגישות
החצי הכחול - הרפורמה להצלת הים התיכון

תכנית השמורות

מטרות ויעדים

מטרות ויעדי תכנית השמורות של ישראל

מטרת העל: שמירת המגוון הביולוגי של ים תיכון, לרבות בתי גידול ייחודיים, בתי גידול מייצגים, מיני דגל, ומערכת אקולוגית שלמה, רציפה ומתפקדת.

מפתחות להצלחה:

  • שמורות טבע ימיות גדולות וללא שימושים פוגעניים

  • רשת של שמורות ימיות המקיימות קישוריות אקולוגית

  • הגנה מקסימלית על בתי גידול ייחודיים

  • הגנה מעל סף מינימום על בתי גידול מייצגים

 

שמורת ראש כרמל

כולנו מכירים את הר הכרמל – ההר הירוק כל ימות השנה. אך מסתבר שהכרנו רק את החצי הירוק של הכרמל…

 

שמורת ים אבטח

כולנו מכירים את החוויה של הליכה והתגלגלות בדיונות החול של ניצנים ואשדוד, ואולי אף התמזל מזלנו לראות צבי מדלג במעלה הדיונה. אם נגלוש מפארק ניצנים מערבה, אל הים, נגלה את תמונת הראי של פארק החולות – מתחת למים.

 

הים העמוק – הפרעת פלמחים

הים העמוק מתחיל היכן שנגמר האור, בממוצע מעומק של 200 מטרים ומטה. לעומקים אלו אור השמש כמעט ואינו חודר, ועולם זה נמצא בחשכה מוחלטת. המים הרבה יותר קרים מאשר בים הרדוד, והלחץ האטמוספרי המופעל על ידי עמודת המים שמעל משרה לחץ אדיר על בעלי החיים.

 

שמורת ים ראש הנקרה – אכזיב

גדול יותר, מגוון יותר, עמוק יותר!

שמורת ים ראש הנקרה – אכזיב היא השמורה הימית הצפונית ביותר בישראל. היא משתרעת לאורך חוף מפורץ מגבול ישראל/לבנון ועד לגבולה הצפוני של העיר נהריה, 6.8 ק"מ לאורך קו החוף ולמרחק של 15 ק"מ מהחוף לתוך הים.

 

 

שמורת חיים ו-N שמורה: השמורה בראש הנקרה אכזיב כבר מצליחה. מקדמים עוד 6 שמורות גדולות בים התיכון שלנו

 

גן לאומי ים קיסריה

אם ברשימת שבעת פלאי העולם העתיק היו מוצאים מקום לעוד שם אחד, קיסריה הייתה מועמדת לרשת אותו. קיסריה היא אוצר מופלא של עבר וטבע, מקום בעל חשיבות עצומה בתולדותיה של ארץ ישראל ובמורשת התרבות העולמית. הממצאים המרשימים שהתגלו במקום מייצגים רצף התיישבותי ותרבותי של יותר מ-2,700 שנה. החפירות, השחזורים ואמצעי ההמחשה המתקדמים מותירים את המסייר בקיסריה משתאה ומתפעל. קיסריה העתיקה מושכת אליה מבקרים רבים מהארץ ומחוצה לה, שבאים להכיר ולחוות את הווי החיים של העיר הקדומה, שעוצבה ברוח הים. אבל כל זה, מרשים ככל שיהיה, הוא רק חלק מהסיפור. כדי להבין את העוצמה והייחוד של קיסריה במלואם, צריך לרדת אל מתחת למים, אל שרידי הנמל ששקע בים וצופן את סודותיה – שרידי ספינות שטבעו, עוגנים עתיקים ומטמונים בין שוברי הגלים של נמל הורדוס – מפעל הנדסי אדיר ומעורר השתאות עד עצם היום הזה.

 

להמשך קריאה >

שמורות טבע מוכרזות

בישראל, רק 2.5% משטח הים התיכון מוגן כשמורות טבע מוכרזות, לעומת כ – 25% משטח היבשה. אנו קוראים להגדלת שטחן של שמורות הטבע הימיות ל- 20% משטח הים בהתאמה לתוכנית האב של רשות הטבע והגנים.

שתפו:
להמשך קריאה: משאבים