נגישות
כלי נגישות
שמורות טבע ימיות

שמורות ימיות מתוכננות

שמורת ים אבטח

שמורת ראש כרמל

שמורת ים אבטח

כולנו מכירים את החוויה של הליכה והתגלגלות בדיונות החול של ניצנים ואשדוד, ואולי אף התמזל מזלנו לראות צבי מדלג במעלה הדיונה. אם נגלוש מפארק ניצנים מערבה, אל הים, נגלה את תמונת הראי של פארק החולות – מתחת למים.

בשמורת ים אבטח החולות מכוסים בעמודת מים בה שוחים דגים וצבי ים, כשעל התזמורת מנצחת להקה של דולפינים החותכים את המים ועופות ים צוללים מידי פעם מהאוויר לשלות דג טעים וחסר מזל.

המצע הרך של החולות (שמקורם בדלתת הנילוס בואכה סודן ואתיופיה) שוקק בחיים נסתרים, ומהווה הזדמנות שאסור להחמיץ להשתקמות של המערכת האקולוגית לאחר שנים של חריש הקרקעית ברשתות המכמורת. בתי הגידול הקרקעיים של השמורה אינם מיוצגים כיום באף שמורת טבע בישראל! בשטחי הקרקעית הרכה של החולות שמתחת למים תועדו קרוב ל-700 מינים של יצורים ימיים, והספירה נמשכת…

 

שמורות ימיות - שמורת ים אבטח - פארק החולות הימי

שמורות ימיות - המצע הרך

 

חוברת שמורת ים אבטח

שמורת ראש כרמל

"כתבור בהרים וככרמל בים יבוא" (ירמיהו, מו, יח')

כולנו מכירים את הר הכרמל – ההר הירוק כל ימות השנה. אך מסתבר שהכרנו רק את החצי הירוק של הכרמל…

החצי הכחול, התת ימי, הוא המשכו של רכס הכרמל מתחת לפני המים. אם נרד מסטלה מאריס לכיוון בת גלים ונמשיך ללכת על רכס הכרמל מתחת למים, נגלה את הכרמל הכחול. בשמורת ראש כרמל נוכל לטייל (אם רק נדע לצלול כמו הדגים), עד לעומק של 300 מ' מתחת לפני הים – בדיוק כמו הגובה של קריית הטכניון, רק כתמונת ראי מתחת למים!

בראשית הטיול הוירטואלי נצעד על גבי אזור סלעי מתון יחסית, המכונה מדרגת שקמונה, ונדרוך על מצע אצות רך. בהמשך מערבה פני השטח מתחילים להיות מבותרים, ונדרש להשתמש ציוד סנפלינג, כדי לרדת בקירות תלולים שמזכירים את "שוויצריה הקטנה" רק בתוך הים. במדרונות אלה לא נמצא את עצי החורש שעל הכרמל היבשתי, אלא גני ספוגים צבעוניים ומרתקים.

בכרמל הכחול יש טבע עשיר ופראי: צבי ים צוללים לארוחת אצות, חתולי ים מתגודדים לרבייה, עדרי דגים משוטטים בשונית הסלעית, וספוגים יוצרים בית לגן עדן של סרטנים, נחשוני ים וחלזונות במגוון צבעים וצורות.

כל העושר המופלא הזה נמצא במרחק נגיעה מהמרכז האורבני של חיפה, ונושק למוקד התשתיות הימיות הגדול בישראל – נמל היובל, נמל הקישון, בסיסי חיל הים ואזור התעשייה של מפרץ חיפה.

 

שמורות ימיות - שמורת ראש כרמל - הכרמל הכחול

שחרור צב הים פארס בשמורה

 

חוברת שמורת ראש כרמל

להמשך קריאה: שמורות טבע מוכרזות >>>